Бенигои Оражево-червено  кои

Бенигои са неметални,  червено- оранжеви риби . По-редка и ценна подпорода е с бели върхове на перките и опашката си.Името Бенигои буквално се превежда като „червено кои“.  Този порода  се нарича „Benigoi“, а не „Higoi“, защото идеалният цвят на кои е оранжево-червен, свързан с думата „beni“, а не наситеното, огнено червено, свързано с думата „hi“, като например Кохаку.

Породата е получена за първи път в началото на 20-те години на миналия век.Тогава са кръстосани диви Магой с червен корем с Кохаку и се е получило поколение червено оранжево кои наречено Бенигои.Те са добро забележимо  цветно допълнение в колекцията.

Кохаку

Кохаку е японският термин за „кехлибар“.

Сред всички видове кои, рибата Кохаку се счита за краля сред събратята си. Кралската риба кои е първата в класацията на сортовете кои, която имат два цвята по тялото си. Неговите цветове и шарки бяха невероятно откритие за традиционните производители на кои. Дори и до ден днешен тази кои сред много други видове кои остава любима на феновете.

Кохаку, най-старата и най-добре познати порода от кои, има твърда бяла основа с петна на червено насложено върху бялото.Най-високо качество Кохаку  е съчетание от ярки червени тонове и ярко бяло.Равномерното разпределение на петната по тялото също е много важно.

 Разновидностите на Кохаку включват Дойцу, Джин рин,Марутен и Танчо.


  Санке

Един от най-популярните видове кои е тайшо санке или рибата тайшо саншоку кои. Тази риба, с нейните червени черно-бели шарки, е отглеждана за първи път около 1868 до 1912 г. по време на управлението на император Тайшо, откъдето идва и името.Породата Санке е получена от  Еизбуро Хошино селекционер  на Кохаку , който ги кръстоса с Беко. Но едва през 1949 г.селекционера Торакичи Каваками   има траен успех и стабилизира породата. Той реши да размножи една от тези женски Санке с нормален мъжки Кохаку и получи Санке с добро качество.Породата има shiroji (бяла) основа с комбинация от hi (червено) и sumi (черно) маркировки по тялото.  Санке често да се описва като Кохаку със суми маркировки.Тайшо Санке или Санке  са кои с твърда бяла основа с червени и черни петна. Често се казва,че с високо качество Санке порода започва от Кохаку, към който черни петна, наречени „суми“ са добре дошло допълнение.Но как можете да различите трицветните породи Санке и Шова? Основната разлика между двете породи е разположението на оцветяването на суми. При Санке основата може да бъде shiroji(бяла) и следователно няма петна суми(черно) и под страничната линия на рибата и няма суми върху главата на рибата.Горните насоки помагат при идентифицирането на възрастни кои, но не толкова при идентифицирането на Тосаи (кои на възраст до една година) или Нисай (кои на възраст между една и две години). Това е така, защото развитието на оцветяването на суми отнема много повече време от всички други цветове.

 

Разновидностите на Санке включват Дойцу, Марутен, Танчо и Джин Рин.


 Шова

Първата изложбена риба  Шова е произведена в епохата на японския император – Шова.Родителите са два различни вида кои – риба Кохаку и Ки Уцури.Породата е отгледана за първи път от селекционер на име Джукичи Хошино. Той развъжда Кохаку с Ки Уцури (черни и жълти кои), за да получи  Шова кои през 1927 г.Но до 1965 г. селекцията продължава.Showa Sanshoku, по-известен като Шова е трицветен кои, много подобен на породата Санке. Докато породата Санке има основен цвят shiroji (бял) с маркировки hi (червено) и sumi (черно), породата Щ0ва има основен цвят sumi (черно) с маркировки shiroji(бяло) и hi(червено/оранжево).  В Шова, черното оцветяване е на цялото тяло, вместо да се яви само в горната половина на тялото. Също така, Шова  има черно оцветяване на главата, и Санке няма.Основното, което трябва да се отбележи, е, че шарката на Шова може да се опише като „обвиваща“ цялото тяло, включително долната страна, докато шарката на Санке се намира само върху горната част на рибата. Когато гледате кои в традиционния изглед отгоре надолу, това може да е трудно да се види, но ако можете да видите  отстрани, това може да помогне много при идентифицирането на правилната порода.Като млада риба Шова един от най-трудните порода кои за оценка. В повечето случаи размерът и разпределението на суми ще се променят значително с възрастта . Сумите често се развиват напълно едва след като достигне 3-годишна възраст, когато рибата „узрее“. 

 

Разновидностите на Щова включват Танчо , Марутен, Джин Рин, Доицу и Хай.


ТАНЧО

Думата Танчо се превежда като „червено слънце“ и е изключително популярен вариант на Кохаку, в които  червения цвят се появява като еденично червено(hi) петно върху главата.Рибата  има единичен кръг с червен цвят на главата си, приличащ на червено слънце и на държавния герб на Япония.Симетрията  е от основните фактори при определяне на качеството на всяко отделно кои. Петното Танчо може да се появи в много породи  като Санке,Шова,Гошики,Хариуаке.

Танчо кои са една от рядките разновидности защото при размножаване  е с много непредвидим резултат  , поради специфичното место за танчо петното .Tова го прави  много ценнен  в колекцията.

Разновидностите на Танчо включват Джин Рин Танчо и Доицу Танчо.


Беко

То е неметална бяла риба кои със суми или черни петна по цялото тяло. това е точно обратната страна на Ширу Уцури, която е черна кои с бели шарки.  Рибата Беко има три различни цветови варианта – бяла, жълта и червена. Бялото беко се нарича Широ Беко, допълнено с черни петна. Известният още като Хи Беко е особено червенно-оранжево кои с черни петна, докато Ки Беко е с жълт основен цвят с черни петна. Сред трите варианта, ки беко или жълтият кои е най-редката порода.

 Широ Уцури

Широ Уцури са кои с черна основа  и бяли петна .То е показано за първи път на изложба за отглеждане на кои през 1931 г. и много бързо се превръща във хит.Високо качество Shiro Utsuri ще комбинира чисто  бяло(широ) оцветяване с   черно(суми) .Те осигуряват  красив и контраст, често се вижда от доста разстояние!,. Разделение на главата и на двете черно и бяло също е важно изискване  за качество.Разновидностите на Широ Уцури включват Джин Рин  и Доицу.


 Хи Уцури

Хи Уцури съчетава черна основа цвят с петна на наситено червено или оранжево. Червеното превъзхожда оранжево. Много Хи Уцури първоначално са оранжеви  в ранна възраст, в последствие може да се превърнат в по- оцветени с наситени червени петна  когато порасне .

Разновидностите  включват Джин Рин и Доицу.


Ки Уцури

Ки Уцури, със сигурност най-редката разновидност от трите   Уцури .Оцветяването е  на жълта  шарка  над  черно тяло, която му придава вид на  шахматна дъска.

Първите Ки Уцури са селектирани за първи път през 1890 г., чак през 1921 годината породата е успешно установена с постоянни резултати с добро качество в поколението.Но въпреки това поради трудното размножение и популярността на Хи Уцури породатa е много редка.

Разновидностите  са Джин Рин   и Кин Ки .


  Асаги

Заедно с Кохаку, породата Асаги  е един от древните породи кои

Те са кои които имат син цвят  на гърба, допълнени с червено или оранжево на корема, хрилните плочи, перки и тяло. Най-червения или оранжев цвят ще се развива нагоре от долната част на тялото с възрастта . Най-високо качество Асаги имат червен цвят, който не се простира над страничната линия. Младото асаги кои е точното визуално копие на възрастното асаги . Те имат типичните модели на люспи, подобни на диамант.

Разновидностите на Асаги включват Джин Рин  и Хай .


  Шисуи

Първата риба шусуи кои е отгледана през 1910 г.и е кръстоска между риба асаги кои и огледален шаран кои.

Шисуи са близка версия на Асаги. Синьото оцветяване се заменя с един ред от едри люспи по гръбната линия в горната част на гърба, достигайки до опашката.Люспите взимат наградата като най-атрактивно оформление върху тялото на рибата кои. Както Асаги, корема, хрилните плочи, страни и перките на Шисуи са с оранжев или червен цвят.

Разновидностите на Шисуи включват Джин Рин  и Хаи .


 Мацуба, кои шишарка

Мацуба са прекрасни кои с красиво оцветяване . Породата е получена през 50 и 60-те години на миналия век след кръстосването на Асаги с Платинум Огон за Джин Мацуба и с Ямагучи Огон за Ки Мацуба .Имат твърдо метално тяло с люспи, които наподобяват мрежа или шишарка. За разлика от други видове кои, Мацуба се предлага в различни цветове, като всеки вариант е еднакво желан за любителите.Те са кои които съчетават метален оцветена основа с тъмна мрежа. Базовия цвят  може да варира и не е чудно, че са толкова популярни.Джин Мацуба е с бял основен цвят,Ки Мацуба има жълт основен цвят, а Ака Мацуба има червен основен цвят.

Единствената разновидност на Мацуба е Дойцу.


  Огон

Думата огон означава „златен“ на японски.Рибата огон кои е най-известният кои сред другите породи кои. Тя също е един от най-ранните в класацията на породи кои.

Породата е селективно развъждана около средата на периода Taisho между 1912 и 1926 г., когато развъдчикът Sawata Aoki забелязва няколко деца, играещи край поток.

Децата хванаха шаран с лек блясък на люспите на гърба.

Аоки беше поразен и скоро започна да се опитва да  размножава  кои със специфичната  блестяща черта.

Той започна да  размножава  с надеждата да създаде кои, който блести по цялото си тяло като буквално бижу. Семейство Аоки  са първите развъдчици на породата огон и много десетилетия  ще продължат да управляват една от най-големите и известни ферми за кои в Япония, Aokiya.

Тяло  блести и  е много привлекателна визуализация за кои любители. Днес има разнообразие от породи огон кои, при които кремавият вариант е най-редкият.Голямата тройка Огон кои,  са Ямабуки, Оренджи и Платинум Огон, но много други разновидности на Огон кои, включително Мизухо и Мукаши, стават все по-популярни.

Има различни цветови подразновидности на оцветяване на огон кои, всички изглеждат абсолютно невероятно в езерото.

Всеки предлага уникално оцветяване и създава различен ефект във водата, било то пъстър цвят или натрапчиво красива следа от дълги, блестящи перки.
Тези кои  са естествено по-склонни към социално поведение и обикновено се интересуват повече от човешкото взаимодействие.

Това са  кои, които са страхотни семейни домашни любимци, тъй като често изплуват в езерото и имат добро разположение.

Платинум Огон

Определено е порода, който винаги ще привлича внимание!

Тя се появява за първи път в кои изложби през 1963 г., но процесът на селекциониране от известния рибовъд Ауоки започва още в края на 1940 г.

Платинум огон, са метално  снежно бяло кои.  Бялата глава и неопетнено бяло тяло са от решаващо значение за качеството на породата.

Тя е красива открояваща се риба, при която по-голямата част от привлекателността идва от простотата и изчистените форми на кои. Перфектният Платинум огон може да бъде наистина зашеметяващ със своята грациозност, наистина изпъкваща в езеро от различнипо цвят риби.

Разновидностите  включват Джин Рин  и Дойтцу.


 Ямабуки Огон – Слънчев огън

Ямабуки Огон са кои с  металик-жълто оцветяване. с ярко жълт блясък. Както и при другите  кои Огон, чиста, неопетнена главата и тялото са важни.

Разновидностите на Ямабуки Огон включват Джин Рин  и Дойцу.


Мукаши Огон

Мукаши  е кафявата или бронзовата версия на Огон.Има плътно кафяво оцветяване по цялото си тяло с метален блясък, който придава на рибата бронзов цвят,понякога се наричат ​​Пени или Бронзови кои.Породата често са описва като метални Шагои (едноцветни кафяви кои).

Поради  факта, че селекционерите често въвеждат огледален шаран в процеса на развъждане на всеки няколко поколения, за подобряване на металния блясък породата е една от най-здравите  кои. В сравнение с повечето други  кои, Мукаши е по-малко вероятно да носи генетични заболявания  и  има много по-естествена устойчивост срещу паразити и други преносими здравословни проблеми.

 Куджаку

Куджаку са кои с  бяла основа, подчертани от черен кант на люспите и   червени / оранжеви / жълти петна.Любителите на кои риба изпадат във възторг, когато открият разпродажба на  куджаку, защото две куджаку не си приличат и има куп изненади, тъй като шарките се изместват и променят пропорционално на растежа на рибата кои.Мутациите винаги са толкова уникални, колкото блясъкът се засилва с възрастта на рибата. 

Разновидностите на породата Куджаку включват Дойцу , Танчо  и Марутен.


 

Хариуаке

 

Една рядка с нотка на лукс порода е Хариуаке .Изглеждаща като  чист сняг, който  отразява слънчевите лъчи   през зимна утрин.Тя е двуцветни кои, където единият цвят е платинен или метално бял, а другият цвят е шарки,ки- жълти,или бени-оранжеви или червени . Най- популярното е лимоненото Хариуаке,  платинено основно оцветяване и метален лимоненожълт цвят.Породата е селектирана 50-те години на миналия век.Като цяло,Хариуаке е красиво,засеметяващо металиково кои, което със сигурност ще внесе разнообразие във всяко езеро.

Разновидностите  включват Танчо ,Джин Рин, Дойцу .


 KIKUSUI Кикусуи

Въпреки че технически те са Дойцу версия на Хариуаке,  бяло кои с основа на оранжево или жълто са често срещани  в породата Кикусуи. Светлите и метални цветове на Хариуаке също присъстват в него.

Танчо Кикусуи е единственият вариант .

 

Кикокурю  блестящ черен дракон

Въпреки, че технически те са метална версия на Кимонрю,което е дойцу бяло кои  с черни  променящи се с времето петна.Породата е селектирана чрез кръстосването на Кимонрю с Платинум огон, така се е получил прекрасен метален блясък.Има постоянно променящ се модел на петната. Всяка риба е различна, единственото сигурност е, че петната в крайна сметка ще се променят по някакъв начин!

Танчо е единственият вариант на Кикокурю.

 

 Кимонрю Дракон с девет гребена

Кимонрю са  кои с оцветяване на сиво или бяло комбинирани с черни  суми петна. Породата е може би  с най-интригуващо разнообразно оцветяване като напълно ще се промени   много пъти през целия си живот. Кимонрю могат да са променят от чисто бяло в чисто черно, или всяка възможна комбинация между тях.Някои кои поддържат оцветяване, но черният и белият цвят се разменят, докато други могат да бъдат напълно неразпознаваеми след време. Случва се промяна в оцветяването в рамките на седмици, или то ще се променя толкова бавно, че  изглежда постоянно.Много  абитични и биотични фактори могат да повлияят на модела суми и скоростта, с която се променя. Може да е от  светлината,температурата,  рН, качеството на водата, диета, стрес, възраст и няма две риби, които да се променят по един и същи начин.

Бени Кимонрю са с присъствието на трети цвят, червено. Те могат да променят своето оцветяване напълно много пъти през целия си живот.



Chagoi

Чагой – Нежния гигант

Те са светло кафяви кои отглеждани за първи път в епохата Taisho (периодът от 1912 до 1926 г.,). Тези кои се различаваха от многото други породи на декоративния шаран, тъй като не са развъждани специално за създаване на разнообразие или за определен цвят, шарка . Вместо това Chagoi са създадени случайно от селективно развъдни линии в обикновения шаран, което ги прави по-ценни като храна и по-лесни за отглеждане. Тоест селекционерите отглеждат рибата да бъде голяма,както и кротка, приятелско настроена.
Чагой кои обикновено се наричат ​​„нежният гигант“, тъй като са склонни да растат много по-големи от другите породи кои заради близката си връска с дивия шаран . Обикновено ще дойдат и ще Ви поздравят край брега, ще бъдат готови да бъдат докоснати и така ще насърчават другите кои в езерото да са по-дружелюбни.
Лесно се обучават за хранене от ръка .Когато езерните обитатели видят Чагой с увереност да се храни така , те ще усетят, че е безопасно и често също ще идват към Вас! Всъщност много любители на кои  ги добавят  към колекцията си само за да подобрят дружелюбноста на другите риби .

Разновидностите на Чагой включват и Джин Рин.

сорагои

Сорагои

Сорагои са едноцветни сиви koи, които са много подобни на Чагои . Подобно на тях, са много близки с дивия шаран, от който произлизат всички декоративни шарани . Вместо да отделят време за селективно развъждане на цветове и шарки, рибовъдите са ги развъждали за размер. В резултат на това повечето Сорагой имат потенциала да бъдат много големи кои и обикновено са по-лакоми, отколкото другите кои. Това е много добре за любителите на кои, тъй като означава,че те, често ще идват да ви поздравят край брега с надеждата да бъдат нахранени и всяка друга риба в езерото ще ги последва!

 ОчибаОчиба – есенни листа във водата

Очиба е кафява или сива  риба с оранжев шарка, напомняща шарка на Кохаку. Името се превежда директно като „листа на есента във водата“, което сравнява цвета на шарката с червеникавите  и кафеникави листа  на есента.Породата е селектирана  за първи път в средата на 90-те години от чифтосване на Чагой (светлокафяво кои, което е много подобно на див шаран) и Сорагой (сиво-синьо едноцветно кои)Голямата привлекателност на на породата Очиба е в нейното поведение.Това е много дружелюбно кои,което често Ви поздравява край брега на езерото и може лесно да се насърчи да взима храна от ръка.

 

 

ДЖИН РИН

Джин Рин кои са с отчетлив метален блясък, който е една от най-привлекателните им характеристики. Както подсказва името в превод „златно-сребърни отразяващи люспи“, тези кои имат красиви, искрящи люспи,  със златен, или сребрист цвят. Люспите придават  прекрасен, блестящ ефект и изглеждат зашеметяващо по всяко време, но особено в  слънчеви дни. Известно е, че  в началото на миналия век  рибовъда г-н Eizaburo Hoshino  видял при  улов риба Magoi (японски обикновен шаран, черна риба, от която произлизат всички съвременни кои), чиито люспи  блестяли великолепно . Той отделил  рибата и е размножил с някои от собствените си кои.Така са създадени първите Джин Рин кои. Благодарение на продължителна селекция, на развъдчици от цяла Япония,  породата е стабилизирана и  през 1950 г.  са се оформили четири отделни подгрупи: Бета,Диамант, Перла и Кадо.Всяка порода кои може да има люспи на Джин Рин и когато  има този тип люспи, името на породата се предхожда от думите Джин Рин.

Дойцу кои

Сред различните видове кои рибата доицу кои е известна като риба красавица без люспи.Страната на произход на дойцу кои  е Германия. Те били особено желани сред немските готвачи, защото се приготвяли лесно. Ако се чудите – какво означава doitsu? Думата doitsu произлиза от немската дума – „Deutsche“. Неизменно Дойцу е японската дума за Германия.

Гошики-  кои 5 цвята

Породата е получена  между  асаги и тайшо санке кои. Гошики кои са известни със своите  уникални цветове и привличащи вниманието шарки. Често се наричат ​​паунови бижута в езерце поради петте цвята. Те се състоят от shiro (бял) основен цвят, hi (червен) шарка, подобна на Кохаку, sumi (черна) шарка върху цялата горна част на рибата, Konjo (тъмно синьо) мрежа в люспите в горната част на koi и Akebi (светлосиня) мрежа в люспите отстрани на тялото. Обикновено основният цвят на тяло е бял, който след това се нарушава от различни шарки. Перките често са без петна и имат плътен бял цвят.

Съществуват две разновидности. Първата , наречена „тъмно“ или „Куро“ гошики, е много по-тъмна с по-силно, по-дълбоко суми (черно) и е оригиналната версия. Втората е по-новият „светъл“ или „Мамешибори“ Гошики и има суми, което е много по-слабо развито, което води до кои, който прилича повече на Кохаку, но с мрежести люспи.

 

Горомо

Рядката порода  Горомо получава сравнително по-голямо обожание от другите породи кои, както в Япония, така и по света.Тя беше селектирана за първи път през 50-те години на миналия век от кръстоска на Кохаку (бяло кои с червена шарка) и Асаги  (синьо кои с червена шарка и мрежест модел на люспите ). Това доведе, след няколко години на селекция, до кои, който имаше бял основен цвят и винено червени шарки с добавяне на мрежест модел на люспите. И така, Аи Горомо се ражда и скоро след това, от селективно развъждане, разновидностите Будо,  почти лилава  риба и Суми, оттенъкът има суми (черен) цвят, което прави този кои най-тъмният от трите разновидности.

Ако имате късмет, вашето горомо ще прерасне в истинско бижу. Напротив, ако забележите несъответствие в маркировките на кои, вашият горомо кои ще се превърне в различен вариант в таблицата с породи на кои, наречени Гошики.

Карасу

черно кои

Това е изцяло черно кои, ценно за любителите на Фън Шуй

Кабуто

кабуто кои

Името им е заради шарката на шлем върху главата подобно на  Kabuto Daimyo  самурайски шлем, част от бронята използвана от воeнноначалниците в Япония.

Кабуто (兜, 冑) е вид шлем на древните японски воини, който в по-късни периоди се превръща във важна част от традиционната японска броня, носена от самурайската класа и техните слуги във феодална Япония.
Кабуто е било важна част от екипировката на самураите и е имало и символична роля, което може да обясни японските изрази, поговорки и кодове, свързани с тях. Един пример е Katte kabuto no o wo shimeyo (буквално „Затегнете връвта на кабуто, след като спечелите войната“). Това означава, че не намалявайте усилията си, след като сте успели (сравнете с „да не почивате на лаврите си“). Също така kabuto wo nugu (букв. „да свалиш кабуто“) означава да се предадеш.шлем

Като подразновидност на Огон, тази риба е описана като метално черна риба със златни или сребърни  акценти.

Огон е селективно развъждано около средата на периода Taisho между 1912 и 1926 г., от развъдчикът Sawata Aoki.

Благодарение на гените си, уловени в дивата природа, те всъщност са дори по-издръжливи и нарастват по-бързо от другите породи.

Като по-ново оцветяване в сравнение с някои от класическите, Кабуто кои е зашеметяваща риба е невероятна опция за всяко езеро. 

Те  са абсолютно зашеметяващи и си струва да ги държите като домашни любимци в езера,тъй като са много интелигентни и като цяло са доста забавни.

Ghost 

кои Призрак

Ghost кои са селектирани за първи път през 80-те години на миналия век, когато кои се кръстосват с естествено оцветен див шаран (огледален или обикновен шаран).
Често в езеро може да видите Ghost кои да идва първи за храна и да яде най-много, което е инстинктивно поведение. Те прекарват времето си в патрулиране на водната повърхност в търсене на храна, което ги прави много видими и страхотни за гледане.
Поради генетичните връзки със силни диви риби имат по-малко здравословни проблеми.

 

Кои Пеперуда

кои пеперуда

Смята се , че Пеперуда кои произхожда от Индонезия в резултат на кръстосването на традиционното кои с дивия индонезийски  речен шаран.

Всъщност тази характеристика е това, което е спечелило името на Пеперуда: неговите дълги,  перки изглеждат точно като крила на пеперуда.

Съотношението перка към тяло на традиционните породи кои обикновено е 1:5, докато това на пеперудените кои попада в диапазона 1:3.

Пеперуда кои се предлага във всички цветове и шарки.

За разлика от традиционните породи кои, които се отличават със своите цветове и шарки, най-отличителната характеристика на Пеперуда кои са неговите перки.

Докато цветовете и шарките със сигурност добавят стойност, дължината и външният вид на перките са от по-голяма стойност.