Количеството и видовият състав на водните организми, обитаващи даден водоем не е случаен, а е строго закономерен и се определя от характера на взаимоотношенията между тях и околната среда.Отделните елементи на околната среда се наричат абиотични фактори. Съвкупността от взаимосвързаните групи от живите организми и абиотичните фактори, които оказват най-силно влияние, изграждат екологична система на езерото и го правят устойчиво.

Абиотични фактори

Температура

Тъй като водните обитатели са организми с непостоянна температура (поикилотермни), рязкото колебание е не­бла­гоприятен фактор. При повишаване на температурата физиологичните процеси се ускоряват (в известен предел), а при понижаване намаляват. От това следва, че трябва да подберем риби и растения, които имат близки изисквания. Корекцията на температурата извършваме за езерото чрез засенчване и добавяне на прясна вода през лятото и покриване през зимата ,а за аквариума с помощта на нагреватели. Мощността на нагревателя зависи от обема литри на аквариума, от стайната температура и от вида на рибите и растенията. Таблица 1 дава отговор на този въпрос. Съществуват и нагреватели с термореле, които дават постоянна температура. При тях проблем, освен не надеждността им, е и че в природата температурата се колебае през деня и нощта с няколко градуса и това не може да се постигне.

Светлина

Тя е основен фактор и на нея се дължи фотосинтезата при растенията. Важно е също нейната интензивност и продължителност. Различаваме светлолюбиви и сенколюбиви водни растения и риби.Нощното осветление на езерото засилва неговата красота,като особено ефектно е подводното.Задължително то трябва да е нисковолтово(12 v,24  v).Системата трябва да се контролира и замерва с фазомер постоянно !За аквариума най-добрият вариант осветление е комбинираното от дневна светлина и изкуствено осветление. При южно изложение на аквариума е добре той да бъде перпендикулярен на прозореца, а при северно – успореден. В аквариумната практика се използват обикновени електрически крушки с мощност 25 до 60 W и луминесцентни лампи 16–40 W, като е добре те да излъчват светлина максимално близка до слънчевата. Има специализирани лампи с подходящ спектър. Растенията растат най-добре при оранжево-червен спектър (660 nμ), а при размножение е най-добър виолетово-синия спектър (470 nμ). За сенколюбивите растения използваме 0,3 Вт/л, а за светлолюбивите – 0,7 Вт/л.</>

Вода

 

 

Водата е най-голямото чудо на света. Тя няма вкус, нито цвят, нито мирис. Не е възможно да бъде описана. Ако на някой от нас бъде зададен въпросът “Какво е вода?”, то първата ни реакция ще бъде учудване, а втората – по-скоро химическата формула на водата- Н2О. Наистина какво може да бъде по-просто от Н2О? А истината е, че няма вещество по-тайнствено и загадъчно от водата. Водата се състои от водород и кислород, които са газове. Водородът гори, но не поддържа горенето, кислородът подвържа горенето, но не гори. Водата нито гори, нито поддържа горенето, но водата е носител и символ на живота. Откакто човекът съществува, той се бори с водата и за водата, бори се със себе си за нея. Тази борба е и отношение към водата – като към нещо най-скъпо и потребно. В зависимост от възрастта, водата в човешкото тяло е от 75 до 90 на сто. Изследванията показват, че сърцето, белите дробове, мускулите, мозъкът и кръвта съдържат вода. През своя живот човек средно употребява /и отделя/ 75000 литра вода. Загубата на 10% вода от тялото може да доведе до необратими изменения в организма. За процеса на обмяната на веществата, който е в основата на развитието на живата природа, водата има изключително значение. Връзката на живите организми с природата се осъществява чрез различни съединения, които регулярно постъпват в тях и представляват неразделна част от живата тъкан. Именно при непосредственото участие на водата протичат физико-химическите реакции, на които е основан процесът на обмяна на веществата. В живата природа практически не е известен нито един важен биохимичен процес, който би протичал без участието на водата. Човек трудно може да прецени значението на водата по факта, че за своя нормален жизнен процес той трябва да употребява вода два пъти повече отколкото храна (в тегловно отношение). Дялът на водата в организма на всяко живо същество винаги е несравнимо повече, отколкото който и да е друг компонент. Водата е ВЕЛИКА! Нека и се поклоним, да я пестим и да я пазим, и тя ще ни дарява с живот и радост.